دفترچه راهنمای انتخاب دروس برای یک دبیرستان دخترانه خصوصی مربوط به سال های تحصیلی 2015 تا 2017 - قسمت سوم

دفترچه راهنمای انتخاب دروس برای یک دبیرستان دخترانه خصوصی مربوط به سال های تحصیلی 2015 تا 2017 - قسمت سوم

دکتر سید حسن جمالی نیک

🔻 دفترچه راهنمای انتخاب دروس برای یک دبیرستان دخترانه خصوصی مربوط به سال های تحصیلی 2015 تا   2017 - قسمت سوم

دروس اجباری علوم انسانی

جغرافیا

اهداف درس

" کلید آینده ما در اختیار درس جغرفیاست"
مطالعه جغرافیا شما را قادر می کند که جهان خود را بهتر بشناسید. تاکید این درس شناخت تعامل میان ارتباط فضایی بین مردم و اماکن با محیط ماست. جغرافیا به شما کمک می کند تا از جهان درک درست تری داشته باشید. مطالعه جغرافیا این فرصت را به شما می دهد تا برخی از سئوالات مهم را که روی جهان ما تاثیر می گذارند بهتر درک نمائید و به شناخت جامعه؛ اقتصاد و روند تغییرات محیطی که جهان ما را تغییر و شکل می دهد کمک می کند.

مفاد درس

دپارتمان جغرافیای دبیرستان اخیرا" روش آموزش خود را به مدرک جغرافیای Edexcel (مدرک بین المللی برای دریافت دپیلم در دبیرستان های غیر خصوصی) تغییر داده است. با این تغییر امکان تحصیلی بیشتر و عمیق تر فراهم آمده است. این روش برای دانش آموزان دبیرستان ما هم مناسب تر است. از آنجائیکه در این درس ارزشیابی کنترلی وجود ندارد زمان بیشتری برای برنامه درسی رسمی فراهم آمده و فرصت کافی برای بحث عمیق تر روی موضوعات درسی و توانایی در تکنیک های امتحانات را ایجاد خواهد کرد. با این روش حدودا" نیمی از ترم درسی را می توان برای آموزش و پیشرفت دانش آموزان برای شرکت در امتحانات و دوره دروس اختصاص داد.بسیاری از عناوین علوم انسانی و تغییرات فیزیکی جغرافیایی در این درس ارائه خواهند شد. عناوین دروس می توانند شامل موارد زیر باشند:
محیط های رودخانه
محیط های شهری
توسعه و رفاه بشر
محیط های ساحلی
فعالیت های اقتصادی و انرژی
عناوین شامل طیف های گوناگونی از موضوعات خواهند بود که در مقیاس های مختلف(کوچک؛ محلی: منطقه ای؛ ملی؛ بین المللی و جهانی) در قسمت های مختلف جهان با انواع محیط های مختلف خواهند بود. از شما در مورد تکنیک های روش های میدانی سئوال خواهد شد و این درس مهارت های شما را در تحقیقات جغرافیایی ارتقاء می بخشد.
شیوه های ارزشیابی
شما فقط یک امتحان کتبی خواهید داد که سه ساعت به طول می انجامد. ارزشیابی کنترلی برای این درس وجود نخواهد داشت. ما برای این درس به یکی از نقاط جغرافیایی مرتبط با موضوع آموزش سفر کرده و در آنجا کارهای میدانی انجام می دهیم.از یافته های این سفر در امتحان نهایی از شما سئوال خواهد شد.در کلاس یازدهم شما برای مدت پنج شبانه روز در منطقه خوش منظره مرکز آموزش Flatford Mill سفر می کنید. در این سفر شما با انواع تکنیک های کار های میدانی آشنا شده و می آموزید که چگونه تحقیقات جغرافیایی را انجام دهید. هزینه این سفر توسط والدین پرداخت می گردد که مبلغ آن در طول سال تقسیم خواهد شد.

چرا این درس را مطالعه کنیم؟
درس جغرافیا شما را از عوامل موثر در تغییرات محلی؛ منطقه ای و جهانی مطلع می کند. شما یاد می گیرید که چگونه مهارت های خود را برای تجزیه و تحلیل؛ بحث؛ حل مشکل؛ ارزشیابی و ترجمه و تجزیه و تحلیل داده های نقشه های جغرافیایی ارتقاء دهید. بنابراین چنین درسی شما را برای کسب حرفه و کار آماده می کند. تمرکز درس جغرافیا روی برنامه درسی ملی است که با درک و حل مسائل محیطی به گسترش با ثبات و بهبود آن کمک می کند. شما ضمن مطالعه جغرافیا با انواع مختلف جوامع و فرهنگ ها برخورد می کنید و تشخیص می دهید که ملل مختلف چگونه به یکدیگر وابسته هستند. این به شما کمک می کند تا به محیط خود در محیط بزرگتر جهانی بیاندیشید. جغرافیا شما را از ارزش های خود؛ حقوق و مسئولیت های خود نسبت به مردم دیگر و محیط زیست آنها آشنا می کند. علاوه بر این ها دانش آموزان در دوره های گذشته از این درس به عنوان "موضوع خوب" یاد کرده اند چون این درس به عنوان پلی میان علوم فیزیک؛ شیمی و بیولوژی با علوم انسانی است. بنابراین مهارت ها در درس جغرافیا برای تمام دروس دیگر در دبیرستان شما مفید واقع خواهد شد. هرچند بعد از دوره دبیرستان نگاه گسترده جغرافیایی به جهان؛ تجربه تجزیه و تحلیل و مهارت های مختلف در این زمینه ارزش هایی است که در بازار کار بسیار طرفدار دارد.این درس برای دانش آموزانی مناسب است که به درک موضوعات پیچیده ای که جهان و اطراف آن می گذردعلاقه دارند.

اطلاعات در مورد فعالیت های فوق برنامه درسی

البته نیازی به اشاره اهمیت سفر به محیط های مختلف برای درس جغرافیا نیست؛ آنچنانکه جغرافیا دانان یافته اند که هیچ چیزی بهتر از رفتن به بیرون از محیط کلاس و دیدن و تجربه کردن دست اول وجود ندارد. سفر به محیط های طبیعی مربوط به عناوین دروس و تجارب عملی اصلی ترین بخش این درس است. شما ممکن است برای این درس حتی به کشور ایسلند هم سفر کنید. شما در جلسات انجمن جغرافیا شرکت کرده و در رقابت های علوم جغرافیایی نیز حضور خواهید یافت.


 

 

 
www.filmamouz.ir
https://telegram.me/joinchat/BIqfcTu3ne0BqqStN1wpxA
http://telegram.me/rziadoostan
https://www.instagram.com/filmamouz


 

نظرات 0

شما هم میتوانید در این مورد نظر دهید

;