دفترچه راهنمای انتخاب دروس برای یک دبیرستان دخترانه خصوصی مربوط به سال های تحصیلی 2015 تا 2017 - قسمت چهارم

دفترچه راهنمای انتخاب دروس برای یک دبیرستان دخترانه خصوصی مربوط به سال های تحصیلی 2015 تا 2017 - قسمت چهارم


دکتر سید حسن جمالی نیک

🔻 دفترچه راهنمای انتخاب دروس برای یک دبیرستان دخترانه خصوصی مربوط به سال های تحصیلی 2015 تا   2017 - قسمت چهارم

دروس اجباری علوم انسانی
تاریخ

اهداف درس
درس تاریخ در سطح دیپلم این موقعیت را برای شما بوجود می آورد که با تاریخ گذشته با هیجان و چالش گونه درگیر شوید. طیف این درس بسیار گسترده است: این امکان برای شما بوجود می آید که در مورد تاریخ بریتانیا؛ اروپا و جهان مطالعه کرده و این موقعیتی برای شما است که انعکاس آنها را نه تنها در مسائل سیاسی بلکه در فرهنگ؛ طرز تفکر؛ اقتصاد و مذهب آنها ملاحظه کنید. این درس شما را با گذشته به صورت چالش انگیزی درگیر می کند. شما وقایع را تجزیه و تحلیل خواهید کرد، توضیحات را مورد آزمایش قرار داده و سعی می کنید که درک عمیقی از طرز تفکر شخصیت های کلیدی دست پیدا کنید. همچنانکه شما درگیر این نوع فعالیت ها می شوید تجربه های هیجان انگیزی از طریق مطالعه جدی تاریخ پیدا خواهید کرد. مطالعه تاریخ در دوره دیپلم به شما این امکان را می دهد تا توانایی خود را در زمینه های مختلفی گسترش دهید. شما تبدیل به کارشناسی خواهید شد که توان استدلال خود را به صورت شفاهی و کتبی دارا خواهد بود.بالاتر از همه چیز شما در این درس تجزیه و تحلیل و عادت ذهنی را که لازمه چالش های تفکر عمیق است فرارخواهید گرفت.

مفاد درس
بخش تاریخ دبیرستان از منبع Edexcel9 در این درس استفاده خواهد کرد. در این درس چهار واحد هم ارزش وجود خواهد داشت:
1- جنگ و تغییر و تحولات جامعه انگلستان در بین سالهای 1931 تا 1951 . این واحد گسترده با مطالعه بریتانیای قبل از جنگ آغاز می شود و به ویژه اثرات رکود را به طور دقیق بررسی خواهد کرد. پس آن دانش آموزان را درگیر مطالعات و بررسی دقیق دوران جنگ جهانی دوم و تاثیرات جنگ بر جامعه بریتانیا خواهد کرد. این واحد درسی با شناسایی و ایجاد دولت مدرن رفاه دوران Clement Attlee خاتمه می یابد.
2- Weimar و آلمان. در این واحد تجربیات آلمان در ورود به دوران جنگ مورد اکتشاف و جستجو قرار خواهد گرفت. این واحد بعنوان تقابل و تضاد شناخته می شود. تمام جزئیات رژیم نازی در کنار سالهای خشنودی از پر تحرکی و هیجان انگیز آلمان که از نظام دمکراتیک زیر نظر دولت Weimar مورد مطالعات دقیق قرار خواهد گرفت.
3-  شوروی سالهای 1905 تا 1941 . این واحد با آغاز حکومت استبدادی تزار نیکلای دوم و سپس با تغییرات روسیه بر اثر انقلاب 1917 و به صورت عمیق تاثیرات لنین و استالین را مورد مطالعه و بررسی قرار خواهد داد. این مطالعه به شما کمک می کند تا درک عمیقی از تاثیرات دولت کمونیستی در روسیه را پیدا کنید.
4-  ارتباط های بین المللی در سالهای 1945 و 1989 . در این واحد سالهای ارتباط بین الملی در دوران جنگ سرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این واحدرقابت میان ابر قدرت ها در اروپا؛ آفریقا و آسیا را مورد کاوش قرار می دهد. این واحد نه تنها یک مطالعه عالی از ارتباطات بین المللی پس از جنگ جهانی است بلکه این موقعیت را بوجود می آورد تا رویدادهای خاصی مثل بحران موشکی کوبا مورد مطالعه دقیق قرار بگیرد.
شیوه (های) ارزشیابی سه واحد به صورت امتحان کتبی در انتهای سال یازدهم انجام خواهد گرفت. واحد وایمار و نازی امتحان کتبی ندارد و ارزشیابی کنترلی برای آن انجام خواهد شد که در ترم آخر سال دهم تکمیل خواهد شد.

چرا این درس را مطالعه کنیم؟
این درس فوق العاده هیجان انگیز و طیف موضوعات آن بسیار گسترده است که به شما این امکان را می دهد تا از مطالعه تاریخ به خودی خود لذت ببرید. شما قادر خواهید شد تا با کشف زمان های کلیدی تاریخ جهان ارتباط میان گذشته و حال را  دریابید.که در این راه با ارزش یابی ها و فعالیت های شخصی شما در درس تاریخ به چالش کشیده شده و آنها را فرا خواهید گرفت. این درس بهترین موقعیت آمادگی برای مطالعات تاریخی آینده شما را فراهم می آورد. این مسئله همراه با ارتقاء توانایی هایتان شما را برای دوره پیش دانشگاهی و بعد از آن به صورت مهمی ارتقاء می دهد. این توانایی ها بسیار مهم هستند و شما در تمام رشته های دانشگاهی خود در آینده به آنها نیاز خواهید داشت.

اطلاعات در مورد فعالیت های فوق برنامه درسی
اعضای انجمن تاریخ دبیرستان به صورت منظم با یکدیگر ملاقات خواهند کرد و ورود دانش آموزان کلاس های دهم تا سیزدهم به آن آزاد خواهد بود. ما برنامه خوبی برای دعوت از سخنرانان خارج از دبیرستان اجرا خواهیم کرد که فراگیری مفاد درسی شما را تقویت خواهد کرد.


 

 

 

 


www.filmamouz.ir
https://telegram.me/joinchat/BIqfcTu3ne0BqqStN1wpxA
http://telegram.me/rziadoostan
https://www.instagram.com/filmamouz

نظرات 0

شما هم میتوانید در این مورد نظر دهید

;