تفاوت های تفکر عمودی(منطقی) و تفکر جانبی (خلاق)

هنگامی که در سومین سطح ، مسئله ی اصلی را شناسایی کردید نوبت یافتن ایده هایی است که بتوانید با کمک آنها مسئله اتان را حل کنید .ایده یابی درواقع یعنی ( چه راه حل هایی ؟) ! دراین مسیر داشتن تفکر خلاق یا واگرا یا جانبی می تونه به شما بیشتر کمک بکنه .

تاریخ : 1396/6/20
0

تکنیک نقشه ذهنی (mind map)

این بارهم یکی دیگر از تکنیک های ایده پردازی رو معرفی می کنم . این تکنیک نقشه ی ذهنی ,Mind Map یا اشکال عنکبوتی نام داره و توسط تونی بوزان ابداع شده .

تاریخ : 1396/6/13
0

تکنیک بارش فکری ( Brain Storming)

شما در کلاس درس و با کمک شاگردانتون می تونید یک جلسه یورش فکری که بهش باران فکری یا بارش فکری هم میگن به راه بندازید . به نظرم برای بچه ها کلمه ی باران فکری جالبترباشه .

تاریخ : 1396/6/12
0

تفکر خلاقانه ، واگرا یا جانبی

دردنیای امروز تفکر واگرا یا خلاقانه رفته رفته داره جای خودش رو در جهان محکم می کنه . اما چرا ؟ به نظر می رسه قرنها استفاده از تفکر منطقی کمکی به بهبود دنیای ما نکرده .

تاریخ : 1396/6/11
0

تفکر منطقی( همگرا ، عمودی ) و تفکر خلاقانه ( واگرا ، جانبی )

دوستی می گفت از بچگی تا همین الان هر مشکلی که پیدا کنم مادرم میگه : الان برات یه سوپ خوشمزه درست می کنم !

تاریخ : 1396/5/17
0

مسئله اصلی و مسئله های فرعی

مسئله ی اصلی همیشه در میان مسائل فرعی نا پیداست . امروزبه شما نشون میدم که چه طور می تونید مسئله ی اصلی رو پیدا کنید .

تاریخ : 1396/5/15
0

مسئله اصلی چیه؟

زمان مسابقه ی فضایی بین آمریکایی ها و روس ها هردو گروه متوجه میشن که درهنگام سفرهای فضایی نیازدارند که چیزهایی یادداشت کنند . اما چه طور ؟

تاریخ : 1396/5/10
0

مسئله واقعن چیست؟

ما در سطح سوم حل مسئله گیر افتاده ایم ! پس بهتره حلش کنیم .... اول این که آیا به خاطر این که این همه درمورد مسئله میگم دچار مسئله شدین ؟ ! امیدوارم که نشده باشید .

تاریخ : 1396/5/8
0

مسئله ای که درست تعریف شده باشد پنجاه درصد حل شده است !

جان دیویی می گوید : مسئله ای که درست تعریف شده باشد پنجاه درصد حل شده است ! ه هرصورت تعریف مسئله به شما کمک می کنه که مسئله رو از ابعاد متفاوت نگاه کنید و به دنبال اصلی ترین مسئله باشید.

تاریخ : 1396/5/7
0

مسئله یابی یا تعریف مسئله

اگر می خواهیم مسئله ای رو حل کنیم پیش ازهمه بهتره یاد بگیریم که چه طور منعطف فکر کنیم . هر مسئله رو از زوایای متفاوت مورد بررسی قرار بدیم.

تاریخ : 1396/5/5
0

تغییر امکان پذیره

امروزه روانشناسان و جامعه شناسانی که روی جامعه ی ما کارهای پژوهشی انجام میدن متفق القولند که بسیاری از مشکلاتی که درحال حاضر در جامعه ی ما و به خصوص در سنین پایین تر اتفاق می افته به دلیل اضطراب زدگی جامعه است .

تاریخ : 1396/5/2
0

هفت اصل داوینچی یا همون اصول نابغه بودن

به نظر داوینچی راز ورمز تجربه کردن شخصی از طریق حواس ما و به خصوص بینایی است . یکی از آموزه های مهم او این است : بدانید که چگونه می بینید !

تاریخ : 1396/4/31
0

چه طور کنجکاوی می تونه به ما در به دست آوردن مهارت حل خلاق مسئله کمک کنه ؟

بدون شک شما هم بچه های کوچک رو دیدین که چه طور در مورد همه چیز کنجکاون و مدام از بزرگترها می پرسن . کنجکاوی ویژگی کودکانه است . در واقع کودکان و دانشمندان دراین مورد مثل هم رفتار می کنند .

تاریخ : 1396/4/28
0

حقیقت یابی یا جمع آوری اطلاعات درست نیاز به دانش داره و یک مهارته

مایکل جی گلب در کتاب ارزشمندش ( چگونه مانند لئوناردوداوینچی فکر کنیم ) یا ( هفت قدم تا نبوغ ) هفت اصل داونیچی رو که شما هم با دانستن و انجام دادن اون می تونید مثل یک نابغه فکر کنید

تاریخ : 1396/4/26
0

جمع آوری اطلاعات یا حقیقت یابی

کودکان ، بیشتر از ما بزرگترها ، به علت محدود بودن تجربه و کمبود آموزش - ( من ) محور هستند. برای این که بتونیم به اونها روش درست حل مسئله رو آموزش بدیم باید اول فرایند حقیقت یابی رو بهشون یاد بدیم .

تاریخ : 1396/4/24
0

اهمیت درک مسئله

شاید شما هم اصطلاح قورباغه ی آبپز رو شنیده باشید . این اصطلاح در روانشناسی به غرق شدن ما در عادات و زندگی روزمره اشاره داره ، تاحدی که متوجه آبپز شدن خودمون نمی شیم .

تاریخ : 1396/4/22
0

چند نکته درمورد تمرین های قسمت هفتم !

ذهن ما یک مخزن جذاب و حیرت انگیزی به نام ناخود آگاه داره . اما برای رسیدن به اون مخزن بایستی از خود آگاه بگذرید .

تاریخ : 1396/4/21
0

حل چند مسئله

امروز در ادامه ی ( مسئله) چند تا مسئله حل می کنیم ! ازتون خواهش می کنم اول این چندتا تمرین رو حل کنید . برای هر کدوم سه دقیقه وقت بگذارید .

تاریخ : 1396/4/19
0

خلاقیت و تنگرام

یکی از حوزه های مسائل بچه ها دنیای اطرافشونه . اون ها هم مثل ما و شاید حتی بیشتر ازما با مسائل جهانی درگیرن .

تاریخ : 1396/4/15
0

درک مسئله

نیمکت ردیف اول .... قدیم ها که مسئله ی خیلی از بچه ها بود . حالا رو نمی دونم . اما فکرکنم هنوز هم مسئله باشه . خیلی از شاگردان می خوان ردیف اول بشینن و طبیعی یه که همه نمی تونن .

تاریخ : 1396/4/12
0

حس کردن مسئله

مسئله ! بازهم مسئله ! اما چرا انقدر مسئله مهمه ؟ چون تا مسئله ای نباشه به دنبال راه حل نیستیم .

تاریخ : 1396/4/10
0

مسئله چیزی است که ما قصد تغییر و بهبودش رو داریم

تا به حال شده به شاگردی که با علاقه درس نمی خونه بگین : درس خوندن مسئله ات نیست ! اگه این عبارت رو گفتین درست زدین به هدف !

تاریخ : 1396/4/8
0

مسئله چیه ؟

چرا آموختن روش های حل مسئله ضروری یه ؟ آموختن این روش ها به ماچه کمکی می تونه بکنه ؟

تاریخ : 1396/4/4
0

مسئله

امیدوارم شما هم ازاون دسته آدم های خلاق باشید که همیشه به دنبال مسئله اند ، البته نه برای غرغر کردن ، بلکه برای حلِ اونها و بهتر کردن اوضاع !

تاریخ : 1396/4/3
0

تغییر ترتیب(REVERSE)

تغییر ترتیب که در پاره ای از کتابها از آن با عنوان Rearrange هم نام برده شده آخرین کلمه از واژه ی SCAMPER هست که می توانید از اون برای ایجاد پرسش هایی در جهت خلاقیت بیشتر استفاده کنید .

تاریخ : 1396/3/31
0

حذف کردن (Eliminate)

چگونه ایده های جدید پیدا کنیم ؟ به عنوان فردی خلاق در هر حرفه و شغلی که باشیم می توانیم با استفاده از اسکمپر ایده های جدید پیدا کنیم .

تاریخ : 1396/3/30
0

یه جور دیگه به کارش بگیر

شاید به این فکر افتاده باشید که اسکمپر چه فایده ای برای من دارد ؟ در واقع هیچ فایده و یه عالمه فایده !!!

تاریخ : 1396/3/29
0

خیلی بزرگ و خیلی کوچک

اسکمپر در کجا به کار می آید ؟ در همه جا !!! ممکنه شما در زندگی شخصی خود مشکلی داشته باشید ، ممکنه که درتدریس خود به محدودیت ها و مشکلاتی برخورده باشید .

تاریخ : 1396/3/28
0

خلاقیت و اسکمپر

همه دوست دارن خلاق باشن . اما چه جوری میشه ؟ آیا خلاقیت باید توی خون باشه ؟ مثل نبوغ ؟ یه خبر خوب !همه می تونن خلاق باشن .

تاریخ : 1396/3/28
0